Sulu Desen Kaplama Su Transfer Baskı

Sulu Desen Kaplama Su Transfer Baskı işlemi son zamanların en çok tercih edilen trend uygulamalarından biri haline gelmiştir. Diğer ismi ile hydrographics ya da water transfer printing olarak da bilinir. İlk olarak Türkistan’ın Buhara kentinde meydana çıkmış olan bu uygulama daha sonra İran tarafında kullanılmaya başlanmıştır.

İlerleyen yıllarda ise Osmanlıya geçerek, ebru sanatının gelişmesine de katkı sağlamıştır. Sulu kaplama tekniğini diğer kaplama tekniklerinden ayıran en önemli özelliği uygulayanın ya da kullanacak olan kişinin hem sanatsal hem de karakteristik özelliklerini başarı ile yansıtıyor olmasıdır. Ancak uygulanan işlemler zorlu bir süreç gerektirecektir. Aslına bakıldığında bir yönü ile ebru sanatından çok daha farklı olduğunu söylemek de mümkündür.

Öyle ki sulu kaplama işleminde ebru sanatının aksine toprak boya kullanılır. Aynı zamanda ebru sanatındaki öd kullanımın yerine de sulu kaplama filmi kullanılacaktır. Tercih edilen sulu kaplama filminin hazır baskı yapılmış olması gerekir. Kullanılan malzemenin suda çözülebilir nitelik taşıması da önemli bir gereksinim olarak karşımıza çıkacaktır.

Su Transfer Baskı

Sulu Desen Kaplama Su Transfer Baskı filminin kullanım şekli basittir ancak gereken niteliklerin taşınması da şarttır. Mesela kullanılacak olan sulu kaplama filminin en az 35 derecelik ısıya maruz bırakılması gerekir. Çünkü sadece 35 derecelik su sulu kaplama filminin üzerinde yer alan filmin tepkimeye girmesini sağlar. Akabinde ise film tabakasının tamamen ortadan kalkması için sulu kaplama aktivatörünün devreye sokulması şarttır. Böylece su yüzeyinde sadece boyanın kalması sağlanır.

En son aşamada ise suya daldırılan obje ya da araba parçaları obje aktivatörünün de yardımıyla boyanın içerisinde bulunan kimyaya işler. Bu da desenin kalıcı olarak yüzeye yapışmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda gerçekleştirilen yapıştırma işleminin kalıcı olmasını sağlamak için de uygulama yapılan bölgenin üzerine 1 katta vernik uygulaması yapılması önerilir. Böylece elde edilen desenin uzun süreli olarak kullanılması da kaçınılmaz olacaktır.

Peki son zamanlarda pek çok otomobilde de görmüş olduğumuz desenli sulu karbon kaplama uygulama alanları nerelerdir? Öncelikle sulu kaplama uygulamasının kumaş ve de sünger yüzeyler haricinde neredeyse her alana uygulanabilen bilinmesi şarttır. Fakat daha çok metal yüzeylere, plastik üzerine, zaman zaman ahşap yüzeye, poliüretanlara ve de straforlara uygulama yapılması mümkündür.

Sulu Kaplama Deri Desenleri FH04
Sulu Desen Kaplama Su Transfer Baskı

Sulu Desen Kaplama Su Transfer Baskı

Yapılan işlemin kalıcı olmasını sağlamak için koruyucu olarak cila kullanılması şarttır. Aynı zamanda sulu kaplama işleminin otomotiv sektöründe, mobilya sektöründe, elektronik sektörde, radyatör sektöründe ve de klozet kapaklarında da kullanılması mümkündür. Özelliklede LCD ve cep telefonları için en çok tercih edilen yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan işlemlerin şık ve güzel durması açısından mümkün olduğunca alanında deneyimli kişiler tarafından yapılması şarttır. Özellikle de otomobil sektöründe vazgeçilmez olan uygulamanın, farklılık yaratmak isteyenler için de ideal olacağını bilmek gerekir. Böylece kimsede olmayan desenler sayesinde şık bir imaj yaratılması da kaçınılmaz olacaktır.