pvd kaplama
pvd kaplama

PVD Kaplama

PVD kaplama, fiziksel buhar biriktirme anlamına gelir. PVD kaplama, katı bir malzemenin bir vakum ortamında buharlaştırıldığı ve yüzeylerde saf bir malzeme veya alaşım bileşimi kaplaması olarak biriktirildiği çeşitli ince film biriktirme tekniklerini ifade eder.

pvd kaplama real gold
pvd kaplama real gold

Peki PVD kaplama nasıl ortaya çıkmıştır? PVD kaplama işlemi ilk olarak Faraday’ın 1857 yılında metal bir teli vakum altında buharlaştırarak yaptığı kaplama uygulaması olarak kabul görmüştür. Yıllar içerisinde çeşitli ayrıntılı değişimlere uygulanarak gelişmiştir.

PVD kaplama işlemi, kaplama malzemesini tek bir atom olarak veya moleküler düzeyde aktardığından, birçok uygulama için kullanılan diğer yöntemlere tercih edilebilecek son derece saf ve yüksek performanslı kaplamalar sağlayabilir.

Her mikroçipin ve yarı iletken cihazın, dayanıklı koruyucu filmin, optik lensin, güneş panelinin ve birçok tıbbi cihazın kalbinde yer alan PVD kaplamalar, nihai ürün için önemli performans özellikleri sağlar. Kaplamanın son derece ince, saf, dayanıklı veya temiz olması gereksinimini PVD kaplama çözümü sağlar.

Gözlüklerden kendi kendini temizleyen renkli pencerelere kadar optik uygulamalar gibi çok çeşitli endüstrilerde kullanılır. Güneş enerjisi için fotovoltaik uygulamalar, bilgisayar çipleri, ekranlar ve iletişim gibi cihaz uygulamaların yanı sıra dayanıklı sert koruyucu filmlerden parlak altın, platin veya krom kaplamaya kadar fonksiyonel veya dekoratif kaplamalarda da görülmektedir.

PVD kaplama kullanarak atomik düzeyde kaplamalar uygulayabilmek, filmlerin yapısını, yoğunluğunu ve stokiyometrisini kontrol etmeyi mümkün kılar. Belirli malzemeleri ve süreçleri kullanarak, sertlik, kayganlık, yapışma ve daha fazlası gibi fiziksel buhar biriken filmin özel olarak istenen özelliklerini geliştirebiliriz.

Bu kaplamalar sürtünmeyi azaltabilir ve hasara karşı bir bariyer sağlayabilir. PVD kaplamalar için uygulamalar sürekli olarak genişliyor. Uzun ömürlü dayanıklılığın çok önemli olduğu havacılık, otomotiv, savunma, üretim için en çok tercih edilen kaplama çeşitidir.

Bu tip fiziksel buhar biriktirme kaplamaları, solmayan renklerle çok çeşitli dekoratif kaplamalar için kullanılmasına olanak sağlarken, kararmaya ve korozyona karşı oldukça dirençli olabilir. PVD altın veya platin kaplama, çizilmelere ve aşınmalara karşı çok dayanıklı hale getiren ve daha az elastik süreçlerin aşınmasına neden olan parlak bir yüzey sağlar.

Titanyum nitrür ve benzeri kaplamalar, korozyona ve aşınmaya karşı çok dayanıklı olan güzel kaplamalar sunar. Bu, kapı kolları, sıhhi tesisat armatürleri ve deniz armatürleri gibi ev eşyalarının yanı sıra işleme aletleri, bıçaklar, matkap uçları gibi üzerinde yaygın olarak kullanıldığını görürüz çünkü PVD kaplama işleminin sağladığı üstün sertlik, dayanıklılık ve aşınma direncine sahip kaplamalar üretir.

Otomobil endüstrisinde, kamyonlar ve otomobiller için kullanılan geleneksel kaplama olan krom kaplamaya daha yeni ve daha temiz bir alternatif olarak görülmeye başlanmıştır. Bunun nedeni, PVD kaplamalarının dayanıklılığı arttırdığı ve bir krom kaplamadan daha az ağırlığa sahip olduğunun düşünülmesidir. Bu da bir aracın hızlanması ve yakıt verimliliğinin artacağı anlamına gelmektedir.

realgold pvd kaplama
realgold pvd kaplama

Yakıt verimliliğini artırmak, özellikle teknolojinin ön saflarında yer alan otomobil yarışları dünyasında para biriktirmenin önemli bir yolu haline gelmesi olarak düşünülmüştür ve sıkça tercih edilmektedir.

Aletlerin ömrünü uzatmak, PVD kaplamaları için tipik kullanımlardan biri olmuştur. PVD kaplama, 4 zamanlı büyük çaplı motorlar için piston halkalarını kaplamak için motorların üretiminde de kullanılır.

PVD kaplama gemi, gemi makineleri, yatlar gibi deniz üstü araçlarda ve birçok makineler için vazgeçilmez bir işlemdir. Bunun en büyük nedeni ise aşınma yapabilecek veya aşınmış alanlara uygulanacak olan PVD kaplama işleminin gösterdiği direnç ve onarım sürecidir.

PVD kaplama sürtünmeyi iyileştirir, aşınmayı yüksek bir düzeyde önler ve enerji kaybını ve genel aşınabilecek alanların direncini arttırır. Araç sahipleri tarafından özellikle bu özelliği yüzünden sıkça tercih konusu haline gelmiştir ve merak konusudur.

Real Gold sunduğu kaplama işlemlerinden biri olan PVD kaplama işlemi müşteri memnuniyetini yaşadığı kaplama işlemlerindendir. Yüksek kaliteli malzemeler, makineler ve yılların deneyimi, referansı ile hem yurt içinde hem de yurt dışında PVD kaplama işlemlerimize garanti vererek devam etmekteyiz.

En uygun fiyat garantisini en kaliteli işlem ile birleştirerek istediğiniz PVD kaplama görüntüsüne net bir şekilde ulaşabileceğiniz adres olan Real Gold her görüntü hayalinizde yanınızdadır. Detaylı işlem ve öneri bilgisi, detaylı fiyat bilgisi ve randevu işlemleri için Real Gold ile iletişim kurabilirsiniz.

mercedes pvd kaplama
mercedes pvd kaplama