Su Transfer Baskı

Sulu Desen Kaplama Kazanı

Bilindiği gibi Sulu Desen Kaplama Kazanı yöntemi ülkemizde gerek otomotiv sektörü olsun, gerekse eşya kaplamasına ortam hazırlayan diğer sektörler olsun sıkça kullanılmaktadır. Öyle ki bu işlemler sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da yoğun ilgi görmektedir. Aslına bakıldığında sulu kaplama diğer bir ismi ile de hyrograpics olarak nitelendirilir. Hatta pek çok insan bu uygulamadan faydalanmak istediklerinde ikinci ismi daha sık telaffuz etmeye başlamışlardır.

Peki sulu kaplama yöntemi nedir, nasıl yapılır ve sulu kaplama kazanı nerelerde kullanılır?

Hyrograpics yani diğer bir ismi ile sulu kaplama işlemi ülkemizde yeni yeni uygulanmaya başlanmıştır. Ancak neredeyse tüm Avrupa ülkeleri ve hatta tüm dünya ülkeleri tarafından bilinir. İşlemin temelinde ise daha önceden sanatçı kişiliğine sahip ya da talepte bulunan kişilerin istekleri doğrultusunda hazırlanmış olan baskılı folyoların, çeşitli nesneler üzerine uygulanmasıdır diyebiliriz. Sulu kaplama işlemini bir yönden 3D baskı teknikleri ile de özdeşleştirmek doğru olacaktır. Bir nevi su aracılığı ile desen aktarma işlemidir de diyebiliriz. Genellik baskı malzemesi olarak ahşap, karbon fiber malzemeler tercih edilse de, son zamanlarda kamuflaj deseni, alevlendirmeler de oldukça talep görüyor.

Sulu Kaplama Deri Desenleri FH08
Sulu Kaplama Deri Desenleri FH08

Sulu Desen Kaplama Kazanı Filmleri

Tabi ki desenler ve renkler sadece bunlarla da sınırlı değildir. Kişiler diledikleri desenleri, diledikleri renklerde, diledikleri yüzeyler üzerine sulu kaplama tekniği ile uygulatabilirler. Sistemin en önemli niteliklerinden biri de bez, sünger ya da kumaş benzeri maddeler haricinde her türlü yüzey üzerine kolayca uygulanabilme imkanı yaratıyor olmasıdır.

Bu nedene kimi zaman demirden inşa edilmiş yüzeyleri renklendirmek için, kimi zaman metal, alüminyum, plastik ya da PVC malzemeleri olduğundan daha şık göstermek için sulu kaplama tekniğinden faydalanmak mümkün olacaktır. Aynı zamanda yat veya teknenizi kendi inşa ettiğiniz desenler ile, diğer tekne ya da yatlardan farklı ve özel hale getirmek istiyorsanız da mutlaka bu tekniği kullanmalısınız.

Ek olarak ise otomotiv kaplama, elektronik parçaları renklendirme, motosikletlerinizi farklılaştırmak için sulu kaplama işlemi yeterli görselliği elde etmenize yardımcı olacaktır. Elbette ki bu işlemin yine alanında deneyimli, daha önce bu işlemi bir çok kez yaptırmış kişilerden tercih etmeniz, daha verimli bir sonucun ortaya çıkması açısından oldukça önemli bir konudur.

Kaplama Kazanları
Sulu Desen Kaplama Kazanı

Peki sulu kaplama kazanlarının özellikleri nelerdir? – Real Gold Türkiye

Sulu kaplama tekniğinin olmazsa olmaz parçalarından biri de sulu kaplama kazanlarıdır. Bu tarz ürünler genellikle 100 santimetreye 200 santimetre ve de 250 santimetre olmak üzere standart ölçülerde üretilir. Fakat kişilerin isteklerine göre farklı ölçülerde üretim yapılma durumu da söz konusudur. Fakat çok büyük bir işletme değilseniz, küçük bir işletme için standart ölçülerdeki sulu kaplama kazanının ideal olduğunu bilmesinde fayda olacaktır. Fakat küçük kaplama kazanları için neredeyse tüm ebatlardaki jantları kaplamanız mümkün olacağından, işletmenizi bu şekilde büyüterek, geliştirmek için de imkanlar elde etmeniz mümkündür.